27 Şubat 2013 Çarşamba

Linux Hibrid Grafik Kartları ve Isınma Problemi

Geçen ay zamansız bir şekilde emektar bilgisayarım bozulunca çok da araştırma fırsatım olmadan bir bilgisayar almaya karar verdim. Dell Inspiron 5520'yi tercih etmemdeki en büyük sebep üzerinde ubuntu yüklü geliyor olması idi.

Ancak bilgisayarımda hem tümleşik intel hem de harici ati ekran kartı bulunmakta. Bilgisayarı ilk açtığımda fanın hızla çalıştını gördüm, gördüm ki ısı da artıyor.

Biraz araştırmadan sonra ubuntunun her iki ekrana da elektrik verdiğini gördüm. Ayrıca turbo boost işlemciye sahip bu bilgisayarda bi ayarlama yapmazsanız hep yüksek performans modunda çalıştığından hem şarj hem de ısınmada problem artıyor. Ondan dolayı aşağıdaki adımları uyguladım ve sonuç mükemmele yakın.

Öncelikle vgaswitcheroo yu kullanarak çift ekran kartımızdan aktif olarak kullanmadığımızın elektriğini kesmek için.

echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
komutunu veriyoruz.  "cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch" komutu ile de durumu görebiliyoruz. (Detaylı ayar ve açılışta bu ayarların geçerli olması gibi konular için lütfen kaynak kısmındaki linkleri inceleyiniz)Şimdi de Jupiter adlı güç kontrol uygulamacığını yükleyelim. Böylelikle  işlemci gücünü daha kontrollü kullanabileceğiz. Bunun için;
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/jupiter
sudo apt-get update
sudo apt-get install jupiter
Sistem çekmecesine yerleşen uygulamadan eğer ihtiyacımız yoksa power savings moduna getirelim işlemcimizi.

Ayrıca eğer işlemciniz intel ise powertop uygulamasını yükleyebilirsiniz.
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install powertop
sudo powertop komutundan sonra tunable tabından gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.isteğe göre lmsensors veya Pensor aracılığı ile sıcaklığı ölçüp değerlendirebilirsiniz. Nadir kapattığım bilgisayarımda genelde sıcaklık bu ayarlamalar ile 48-58 oC aralığında değişiyor. Detaylar için lütfen kaynakları inceleyiniz.
Kaynaklar: 

1) Ubuntu Help ~ HybridGraphics 
2) Psensor, temperature monitor 
3) Jupiter, power managment applet
4) Powertop 

2 yorum:

  1. gayet ıyı olmus, ellerine saglık. sadece eklemek ıstedım senınkını ele alalım ornegın, dell ın resmı olarak yayınladıgı bıos update ıle flash yapabılırsın kı bu bazı bılgısayarlarda 2. ekran kartını kapatmayı saglayan bı secenek eklıyor bıos menusune ordan harıcı ekran kartını kapatıp onboard olan kartı kullandırıyor. ayrıca 2. ekran kartından dolayı cpu fazla calısmıs ve ısınmıs olabılıyor. benım bılgısayarımda kı nvidia 540m benım harıcı ekran kartım(arch kullandıgım ıcın ondan ornek verecegım)2 ekran kartından dolayı cok ısınıyordu.70 derece bekleme modundaydı.2. ekran kartını kapatabılırsen kı bıos dısında bumblebee ıle sıstemdende ıptal edıp kapatabılıyorsun o zaman ısı 45 50 dereceye dusuyor

    YanıtlaSil